̶A̶C̶T̶A̶ ̶2̶.̶0̶

W WIELKIM SKRÓCIE:
& Dnia 20 czerwca w godzinach południowych została przegłosowana przez parlament europejski ustawa Epica. Temat odbył się po cichu przy wykorzystaniu echa, jakie wzbudził rozpoczynający się mundial. O ile projekt dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym i co za tym idzie walce ze stronami zamieszczającymi pirackie treści naruszające prawa osobiste do utworów i dzieł rozumiem doskonale, o tyle w praktyce jej niesprecyzowane zapisy otwierają furtkę do cenzury internetu. Największą uwagę przykuwają jednak dwa artykuły:
ART. 11 WPROWADZA OBOWIĄZKOWĄ OPŁATĘ ZA DZIELENIE SIĘ MATERIAŁAMI W SIECI. Oznacza to zahamowanie przepływu informacji, oraz ograniczenie linkowania (tzw. podatek od linków)
ART. 13 DOTYCZY WŁAŚCICIELI PLATFORM INTERNETOWYCH, KTÓRZY BĘDĄ MUSIELI ZAPEWNIĆ O LEGALNOŚCI ZAMIESZCZANYCH TREŚCI.
Oznacza to, że treści użytkowników platform takich jak np. Facebook, Twitter, Google, czy onet, będą obowiązkowo monitorowane i kontrolowane. Uderza to między innymi w swobodę wymiany informacji, prawa do prywatności czy wolności wypowiedzi.
& Jeśli chodzi o ten pierwszy, to opłata od linków będzie uiszczana do OZZ (Organizacji Zbiorowego Zarządzania), zamiast do autorów danych treści. Dobrym przykładem jest opłata podatku za muzykę, która zamiast trafiać do twórców, trafia do ZAiKS'u (polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców). Linkowanie więc będzie wymagać płatnego licencjonowania, które nie będzie wspierać twórcy, a OZZ, natomiast serwisy, które nie zapłacą licencji, nie będą mogły być wyszukiwane.
& Artykuł 13 dotyczy właścicieli platform internetowych, którzy muszą zapewnić o legalności udostępnianych treści. Oznacza to, że treści będą obowiązkowo monitorowane. Ma to działać jako zapobiegacz kradzieży poprzez wstępne filtrowane treści, zanim zostanie opublikowana. Z racji tego, że nie jest dokładnie określone to co ma być filtrowane, ostatecznie może się to skończyć jako autocenzura tego, czego rząd nie chce aby było publikowane. Oberwie się zarówno youtuberom, blogerom, jak i wszystkim użytkownikom internetu. Reasumując wszystko to bezpośrednio uderza w swobodę wymiany informacji, prawa do prywatności czy wolności wypowiedzi.
Wartym również odnotowania jest fakt, niepokojących okoliczności głosowania jak i informowania o tym, czyli zagłuszanie sprawy przez mundial, wybór następnego glosowania planowany w okolicach 4 lipca (jest to święto obchodzone przez Stany Zjednoczone, czyli Dzień Niepodległości), brak jasnych informacji odnośnie głosowania, zablokowane artykuły związane z artykułem 11 i 13 na większych portalach, oraz hasła klucze w wyszukiwarkach. Jeśli jakieś materiały były publikowane, znikały po 24 godzinach, np. Onet.pl.
& Jakie są skutki? Po wprowadzeniu tej ustawy w życie, napotkamy na swoim codziennym korzystaniu w internecie na wiele przeszkód, przesył informacji zostanie ściśle kontrolowany i ograniczony, linkowanie będzie albo zabronione, albo bardzo utrudnione, nawet tak pozornie niegroźna czynność jak tworzenie memów będzie zagrożone ze względu na szeroko definiowane w ustawie prawa autorskie. Kolejnym skutkiem będą protesty i skandale urządzane przez osoby z wielu państw. Co o tym sądzicie? Wybieracie się na protest? 😁
~Na podstawie informacji znalezionych na youtubie, wykopie, a także oficjalnej stronie parlamentu CLICK
Podrzucam wam też linki:

/edit Chciałbym jeszcze prosić zainteresowanych, aby rzucili okiem na ten film CLICK, tak właśnie wygląda głosowanie w parlamencie 👎

ostatnio edytowany przez BiZi

Dobra robota, przyjemnie się czyta 😛

Jeśli chodzi o sam temat sprawy to nie mam zdania. Niech się dzieje co ma się dziać i tak ja jako ja mam bardzo mały (można powiedzieć, że zerowy) wpływ na to co się stanie.

  • Pozdrawiam Bart 😉
ostatnio edytowany przez bart

@bart akurat tu muszę się zgodzić, że nasz udział może nie mieć większego znaczenia, bo co ma być to będzie, tym bardziej zobacz jak wygląda głosowanie w PE ^

Bardzo podobają mi się te artykuły, przyjemnie się czyta.Oby tak dalej @BiZi

Następny piękny artykuł od pana Dawida aka Biziego, szacun na dzielni elo 💘💘💘

click that like button, comment below and subscribe * if u dont do it, I will kill myself * 🙂

ostatnio edytowany przez Mr. Chow

@we-we-pal-gume zawsze mogę polegać na swoim piesku 💕 @mruczek IDZIEMY RAZEM NA SPACER

Praca Wykonana Bardzo staranie oraz czytelnie. Oby tak dalej!

Gratulacje, długo nie czytałem tak fajnych wypowiedzi. 10/10 ❤

Jak narazie jedyny aktywny redaktor :DD

@Ł4Buzik no, najlepszy redaktor i najbardziej aktywny a reszta nic nie robi xD

Chciałbym się wypowiedzieć w tej sprawie. Sprawa ma się tak ,że ludzie nie przeczytali nawet tej ustawy i robią prostesty. Mógłbym się tu rozpisać o co ogólnie chodzi,ale lepiej wyjasni to wam on : https://www.youtube.com/watch?v=aK5wW2cbrTE&t=732s
Polecam najpierw sie zapoznac a nie odrazu isc na szarym tlumem.

Odrzucono do września aż nie wprowadzą poprawek 😜

Dokładnie, więc można chyba narazie zamknąć

jebańce na rozpoczęcie roku to zrobią zebym nie miał jak z neta ściągać zadanka

Pożyjemy zobaczymy

Temat zamknięty